Инструкции по заполнению заявления в Европейский суд по правам человека

  • Бесплатные формы
  • Инструкции по заполнению заявления в Европейский суд по правам человека

UPUTSTVO

za popunjavanje obrasca predstavke na osnovu člana 34. Konvencije

UVOD

Cilj ovog Uputstva je da Vam pomogne pri popunjavanju predstavke namenjene ovome Sudu. Molimo Vas zato da ga pažljivo pročitate pre nego što počnete sa popunjavanjem obrasca predstavke, te da ga ponovo konsultujete pri popunjavanju pojedinih delova obrasca.

Popunjeni obrazac predstavke će se smatrati Vašom predstavkom Sudu, u skladu sa članom 34. Konvencije. Na osnovu njega Sud će razmatrati Vaš predmet. Stoga je bitno da ga popunite ispravno i u potpunosti, čak i ako to znači ponavljanje informacija koje ste već dostavili Sekretarijatu u prethodnoj prepisci.

Primetićete da se obrazac sastoji od osam delova. Morate popuniti svaki od ovih delova, tako da Vaša predstavke sadrži sve informacije koje su neophodne prema Poslovniku Suda. U daljem tekstu slede objašnjenja za popunjavanje svakog dela obrasca ponaosob. Konačno, na kraju Uputstva se nalazi i tekst pravila 45. i 47. Poslovnika Suda.

UPUTSTVO ZA POPUNjAVANjE OBRASCA PREDSTAVKE

I. STRANKE – Pravilo 47 stav 1 tačke a), b) i c)

Ukoliko više lica podnosi jednu predstavku, upišite tražene podatke za svakog od njih na posebnom listu.

Podnosilac predstavke može da ovlasti drugo lice da ga zastupa pred Sudom. Punomoćnik treba da bude advokat koji ima dozvolu da se bavi advokaturom u jednoj od država ugovornica i koji je stalno nastanjen na teritoriji jedne od njih, ili pak bilo koje drugo lice s čijim se imenovanjem Sud saglasi. Ukoliko podnosilac predstavke ovlasti punomoćnika, podatke o punomoćniku treba navesti u ovom delu obrasca predstavke. Sekretarijat će u tom slučaju kontaktirati isključivo sa punomoćnikom.

II. IZJAVA O ČINjENICAMA – Pravilo 47. stav 1. tačka d)

Kratko i jasno opišite činjenice koje su predmet Vaše žalbe. Pokušajte da opišete događaje redom kojim su se desili. Navedite tačne datume. Ukoliko se žalite na više različitih događaja (na primer, više različitih sudskih postupaka), posebno se izjasnite o svakom od njih.

III. IZJAVA O NAVODONOJ POVREDI/POVREDAMA KONVENCIJE I/ILI PROTOKOLA KAO I O ODGOVARAJUĆIM DOKAZIMA U TOM SMISLU – Pravilo 47. stav 1 tačka e)

U ovom delu obrasca navedite što preciznije na šta se tačno žalite prema Konvenciji.

Navedite na koje se odredbe Konvencije pozivate i objasnite zašto smatrate da činjenice koje ste naveli u delu II ukazuju na povrede upravo ovih odredaba.

Videćete da neki od članova Konvencije dopuštaju, pod određenim okolnostima, ograničavanje prava zagarantovanih tim članovima (vidite, na primer, član 5. stav 1. tačke a) do f) te stav 2. članova 8, 9, 10. i 11). Ukoliko se Vaša žalba odnosi na jedan od tih članova, pokušajte da objasnite zašto smatrate da se to ograničenje ne odnosi na Vaš slučaj.

IV. IZJAVA U POGLEDU ČLANA 35 STAV 1 KONVENCIJE – Pravilo 47. stav 2. tačka a)

U ovom delu navedite podatke o pravnim lekovima koje ste koristili pred domaćim organima. Neophodno je da ispunite sve tri tačke ovog dela, te da navedete tražene informacije za svaki žalbeni navod/događaj ponaosob. U tački 18 navedite da li postoji mogućnost žalbe ili korišćenja nekog dugog pravnog leka koji još niste iskoristili. Ukoliko takav pravni lek postoji, navedite o kojem je to leku reč (na primer, navedite naziv suda ili drugog organa kojem ste se mogli žaliti), te objasnite zašto to niste učinili.

V. IZJAVA O ZAHTEVIMA VEZANO ZA PREDSTAVKU– Pravilo 47. stav 1. tačka g)

U ovom delu ukratko objasnite šta želite da postignete podnošenjem predstavke.

VI. IZJAVA O DRUGIM MEĐUNARODNIM POSTUPCIMA – Pravilo 47. stav 2. tačka b)

U ovom delu ukratko objasnite da li ste žalbene navode iz Vaše predstavke Sudu podneli još nekoj međunarodnoj instanci radi istrage ili rešavanja. Ukoliko jeste, navedite naziv organa kome ste se obratili, datume i ostale detalje o postupku, odnosno postupcima, pred tim organom, kao i podatke u pogledu svih eventualno donetih odluka. Konačno, potrebno je da Sudu dostavite kopije tih odluka kao i kopije svih drugih relevantnih dokumenata, uz napomenu da iste ne treba spajati niti uvezivati.

VII. PRILOZI – Pravilo 47. stav 1. tačka h)

(NE ŠALjITE ORIGINALE VEĆ SAMO FOTOKOPIJE)

Ne zaboravite da navedete u spisku, te priložite uz predstavku, sve presude i odluke na koje se pozivate u delu IV i VI, kao i sve druge dokumente koje želite da Sud uzme u razmatranje (zapisnike, izjave svedoka, itd.). Priložite samo one dokumente koji su od značaja za vaše žalbene navode, uz napomenu da iste ne treba spajati niti uvezivati.

VIII. IZJAVA I POTPIS – Pravilo 45. stav 3.

Ako punomoćnik podnosioca predstavke potpisuje predstavku, obavezno priložite i obrazac punomoćja potpisan kako od strane podnosioca predstavke tako i od strane punomoćnika (osim ako to niste već ranije učinili).

POSLOVNIK EVROPSKOG SUDA ZA LjUDSKA PRAVA

Pravilo 45
(potpisi)

1. Predstavka na osnovu člana 33. ili 34. Konvencije mora biti podneta u pisanom obliku i potpisana od strane podnosioca predstavke ili njegovog punomoćnika.

2. Ako predstavku podnosi nevladina organizacija ili grupa pojedinaca, istu moraju potpisati lica ovlašćena za zastupanje tih organizacija ili grupa. Nadležno veće ili odbor će odlučiti da li su lica koja su potpisala predstavku ovlašćena da to učine.

3. Ako podnosilac predstavke ima punomoćnika, u skladu sa pravilom 36, punomoćnik ili punomoćnici će dostaviti punomoćje odnosno ovlašćenje za zastupanje.

Pravilo 47
(sadržaj predstavke)

1. Predstavka na osnovu člana 34. Konvencije mora biti podneta na formularu Sekretarijata, osim ukoliko Predsednik nadležnog odeljenja ne odluči drugačije. Predstavka mora da sadrži sledeće podatke:

a) ime, datum rođenja, državljanstvo, pol, zanimanje i adresu podnosioca predstavke;

b) ime, zanimanje i adresu punomoćnika, ukoliko ga je podnosilac predstavke angažovao;

c) naziv Visoke strane ugovornice (ili strana) protiv koje/kojih se podnosi predstavka;

d) sažetu izjavu o činjenicama;

e) sažetu izjavu o navodnim povredama Konvencije i relevantnim dokazima;

f) sažetu izjavu o tome da li je podnosilac predstavke ispunio uslove prihvatljivosti (iscrpljivanje domaćih pravnih lekova i pravilo o šest meseci) navedene u članu 35. stav 1. Konvencije; te

g) izjavu o tome šta se predstavkom želi postići;

kao i sledeće priloge:

h) kopije svih relevantnih dokumenata, naročito sudskih i drugih odluka, koji se tiču zahteva iz predstavke.

2. Takođe, podnosilac predstavke mora da:

a) dostavi informacije, naročito dokumente i odluke navedene u stavu 1. tačka h) ovog Pravila, iz kojih se vidi da je zadovoljio uslove prihvatljivosti (iscrpljivanje domaćih pravnih lekova i pravilo o šest meseci) navedene u članu 35. stav 1. Konvencije; i

b) navede da li je podneo iste žalbene navode nekoj drugoj međunarodnoj instanci radi istrage ili rešavanja.

3. Podnosilac predstavke, koji ne želi da njegov identitet bude dostupan javnosti, mora da to izričito navede, te da dostavi razloge zbog kojih traži izuzeće od uobičajene prakse Suda po kojoj su sve informacije o postupcima pred Sudom dostupne javnosti. Predsednik Veća može da odobri anonimnost u posebnim i opravdanim slučajevima.

4. Ukoliko se zahtevi iz stava 1. i 2. ovog pravila ne ispoštuju, Sud može odlučiti da ne razmatra predstavku.

5. Po pravilu, kao datum podnošenja predstavke smatra se datum prvog obraćanja Sudu, ukoliko je podnosilac predstavke bar ukratko izneo svoje zahteve. Sud, ipak, može odlučiti da neki drugi datum odredi kao datum podnošenja predstavke, ukoliko za to postoji dobar razlog.

6. Podnosioci predstavki su dužni da obaveštavaju Sud o promenama adrese kao i o drugim okolnostima od značaja za predstavku.